دوشنبه 1396/11/30 - 41 : 21
مشخصات امام جمعه
عزت الله سنجیده
عزت الله سنجیده
توره
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/1/11
در روز 12 فروردین سال 58 مردم ایران 98/2درصد به جمهوری اسلامی رای دادند

خطبه اول : امام جمعه موقت شهر توره حجه الاسلام والمسلمین حاج آقا رضایی  در شروع خطبه اول ضمن دعوت نمازگزاران به رعایت تقوا و پرهیز از گناهان فرمودند :

- رسول اکرم (ص) در مورد تقوای الهی می فرمایند : هرکس تقوا روزیش شود خیر دنیا و آخرت روزی او شده است . بعضی وقت ها فکر می کنیم که روزی فقط در بحث مادیات است ، بلکه روزی یک بحث عام است که هم مادیات را شامل می شود  هم معنویات را . امام زمان (عج) در دعای مخصوصشان می فرمایند : خداندا توفیق اطاعتت را برمن عطا فرما.

- رسول گرامی اسلام (ص) در خصوص مهمان نوازی می فرمایند : هرکس مهمان را گرامی بدارد ، با من پیغمبر و ابراهیم خلیل الرحمن در بهشت است . در جایی دیگر می فرمایند : وقتی مهمان وارد خانه ای می شود ، روزی را هم با خودش می آورد ، و موقع خروج از خانه گناهان اهل خانه را با خودش می برد . در این ایّام عید که زمان دید و بازدید و مهمانی است ، بهترین عمل خوش اخلاقی با مهمان است و خوش خلق بودن عبادت است . اگر ما ادعا می کنیم که جزء امّت رسول الله هستیم پس باید مهمان را گرامی بداریم . از حقوق مهمان این است که : 1- مهمان را تا جلوی درب خانه بدرقه کنیم . 2- گناهان یا خطاهای مهمان را ببخشیم . ( مثلا اگر بچه ی مهمان فرش را کثیف کرد بدخلقی نکنیم . )

خطبه دوم : امام جمعه موقت شهر توره حجه الاسلام والمسلمین حاج آقا رضایی  در خطبه ی دوم ضمن دعوت به رعایت تقوا و پرهیز از گناهان فرمودند :

- امام علی (ع) در نهج البلاغه می فرمایند : آیا نمی ترسید از آتشی که حرارتش زیاد ، عمق آن بسیار ، وسایل آرایش و زینت آن غل و زنجیر و نوشیدنی های آن زردابه ی زهر های اهل جهنم است . تا زمانی که در این دنیا هستیم عمیق احادیث را باور کنیم ، زمانی باور نکنیم که دیگر در این دنیا نیستیم . انسان ها خوابند زمانی که می میرند ، بیدار می شوند . به حساب خود برسید ، قبل از آن که که حساب شما رسیدگی شود . اگر حق الناسی بر گردن شماست ، تهمتی زده اید ، دروغی گفته اید ، غیبتی کرده اید ، مال کسی را خورده اید ، نماز یا روزه ای را به جا نیاورده اید و..... تا فرصت دارید ، فرصت رااستفاده کنید و جبران کنید  استاد فاطمی نیا از شاگردان آیت الله بهجت (ره) سه چیز را مهم قلمداد می کردند :

1- ریختن آبروی دیگران 2- عاق والدین شدن 3- نخواندن نماز  . فرمودند : این سه گروه موفق به توبه نمی شوند . ما اگر نمی توانیم آتش این دنیا را تحمل کنیم چگونه می توانیم آتش جهنم را تحمل کنیم .

- سوم رجب مصادف است با سالروز شهادت امام علی النقی الهادی (ع) ، این روز را خدمت مقام معظم رهبری ( مدظله) و امام زمان (عج) و شما ملت مسلمان ایران تسلیت  و تعزیت عرض می کنیم ، امید است که از پیروان واقعی آن امام بزرگوار باشیم . شیخ طوسی از اسحق بن عبدالله علوی روایت کرده است که : پدر و عموهایم در مورد روزه های مستحبی ماه های قمری باهم بحث کردند و رفتند خدمت امام هادی (ع) در سامرا . قبل از آن که آن ها چیزی بگویند امام هادی (ع) فرمودند : آمدید در مورد روزه های مستحبی ماه های قمری بپرسید ، چهار روز از ماه های قمری روزه اش مستحب است : 17 ربیع الاول روز ولادت پیامبر اکرم (ص) 27 رجب روز مبعث پیامبر اکرم (ص) 18 ذی الحجه روز عید غدیر 25 ذی القعده روز دحو الارض .

- 12 فروردین روز جمهوری اسلامی ایران نام گذاری شده است ، در روز 12 فروردین سال 58 مردم ایران 2/98 درصد به جمهوری اسلامی رای دادند . این روز را خدمت همه شما ملت عزیز ایران اسلامی تبریک و تهنیت عرض می کنیم .

- 13 فروردین روز طبیعت است ، همه ی مردم به دامان طبیعت می روند ، تا شکوه و عظمت خداوند متعال را ببینند . پیامبر (ص) فرمودند : با دیدن بهار یاد روز قیامت بیفتید .

- 13 فروردین (2 آوریل1950 ) روز جهانی کتاب کودک نام گذاری شده است ، فرصت مناسبی است که کودکانمان را در زندگی با کتاب آشنا کنیم .

- 18 فروردین روز جهانی بهداشت و روز سلامتی است . هر سال در این روز یک نوع بیماری را مطرح می کنند (دیابت ، فشار خون ، و.... ) و لوازم و راه های پیشگیری از آن را در رسانه های عمومی اعلام می کنند تا همگی اطلاع پیدا کنند و آمار این بیماری ها کاهش پیدا کند .

- والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته .

ارتباط با امام جمعه